MASHAGHEL

مشاغل

 
آشنایی با شغل کارگردانی سینما
نویسنده : علی خلج - ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ آذر ،۱۳۸٩
 

کارگردان سینما

تعریف و شناسایی شغل

کارگردانی عبارتست از گردآوری مناسب عوامل گوناگون که در ساختن یک فیلم دخالت دارند و رهبری و هدایت فعالیتهای هر یک از این عوامل جهت تهیه یک فیلم خاص . از جمله این عوامل عبارتند از بازیگران . فیلمبردار، صحنه سازان ، صدابردار و نور پرداز.

 

نمونه وظایف و مسئولیتهای شغلی

از جمله وظایف و مسئولیتهای شغل کارگردانی عبارتند از انتخاب داستان فیلم ( فیلمنامه)، تنظیم فیلمنامه و تفکیک لحظات داستانی آن ، آماده سازی فیلمنامه جهت تبدیل به تصویرهای متعددی که پس از بدنبال هم قرار گرفتن این تصاویر، مجموعه یک فیلم ساخته می شود، انتخاب بازیگران اداره و رهبر بازیگران ،انتخاب عوامل پشت دوربین ( فیلمبردار، دستیاران ، عوامل فنی ، گروه دکور، گریمور، عکاس ، صدابردار، آهنگساز ، تدوین کننده، صداگذار، رهبری ، عوامل پشت دوربین و توجیه نوع موسیقی مناسب و دلخواه به آهنگساز ، شنیدن و انتخاب یا رد موسیقی ضبط شده، ترکیب و ادغام کلیه صداهای انتخاب شده ( میکس)، رهبری در ساخت آنونس ( معرفی نامه خیلی کوتاهی از فیلم) جهت تبلیغ در رسانه های گروهی و سینماها( پیش پرده)

 

 

خصوصیات جسمانی و توانایی ذهنی

لازم برای احراز شغل

دارا بودن قوای جسمانی کافی برای فعالیت جسمی و فکری در حین رهبری فیلمسازی ضروری است. کارگردان برای انجام وظیفه خویش نیازمند است که دارای سلامت بینائی ، شنوائی و گفتاری باشد. داشتن ذوق و استعداد هنری ، آگاهی و اطلاعات علمی، سیاسی و اجتماعی، توانائی جهت برقراری روابط انسانی، دقت علمی ، هنری و پشتکار علمی از عوامل بسیار مهم در موفقیت یک کارگردان
می باشد.


مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی

لازم برای احراز شغل

داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی برای احراز این شغل شرط ضروری نیست و لیکن در صورتی که فردی مایل به تحصیل دانشگاهی در این رشته باشد، می بایست ابتدا در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کند و پس از پذیرفته شدن در این رشته به تحصیلات تخصصی بپردازد و در حین تحصیل پاره ای از آموزشهای لازم را فرا گیرد. فردی که فاقد مدارک تحصیل دانشگاهی می باشد، می تواند از دو طریق به احراز این شغل نایل آید. یکی کارآموزی از طریق تجربی در یکی از رشته های فیلمسازی و دیگری اقدام به مطالعات مستمر و جدی در زمینه این رشته و نیز کسب تجارب عملی ، دانستن حداقل یک زبان خارجه در احراز این شغل بسیار مهم است.

 

 

مدت دوره آموزش ، محل آن و هزینه های احتمالی

4 مرکز علمی برای تحصیل در این رشته در کشور ما وجود دارد: 1- دانشگاه هنر 2- دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران 3- دانشکده هنرهای دراماتیک 4-مرکز آموزش فیلمسازی

مدت تحصیل و دوره کارآموزی در 2 مرکز اول ، 4 سال می باشد که پس از پایان این دوره دانشجو مدرک لیسانس یا کارشناسی را اخذ می نماید. در مراکز سوم و چهارم مدت دوره آموزش 2 سال می باشد. تحصیل در هر یک از مراکز فوق هزینه های مختصری را نیاز دارد که مشتمل بر هزینه تهیه کتب و جزوات لازم و لوازم التحریر و غیره می باشد. خرید لوازم دستگاههای فیلمسازی ضروری نیست و در هر یک از مراکز وسایل و ابزاری برای تجربه عملی دانشجویان به تعداد معدودی موجود است.

 

 

شرایط محیط کار، محل استخدام و وسایل کار

کارگردان در محیط کار خود ناگزیر به برقراری روابط با افراد بسیاری میباشد. محل و محیط کار کاملاً متغیر است و بستگی به داستان فیلم دارد و این محل از یک فیلم به فیلم دیگر تغییر می کند و کارگردان ناچار است که داستان فیلم هر نوع محلی را که ایجاب کند در آن مشغول به انجام وظیفه گردد. این شغل معمولاً به صورت آزاد ارائه می گردد و سازمانهای معدودی هستند که به استخدام کارگردان مبادرت می ورزند، از جمله وزارت ارشاد اسلامی . کارگردان وسایل کار خاصی ندارد و از آنجا که رهبر گروه است، بیشتر ذهن و توانائیهای جسمی – فکری ابزار کار او هستند.

 

 

حقوق و مزایا و شرایط ارتقای شغل

حقوق کارگردان بستگی به نوع فیلم و سوابق او دارد. مزایای شغلی نیز کاملاً نامشخص است و بستگی به قابلیتی دارد که کارگردان از خود نشان می دهد، و به همین نسبت تهیه کننده به دستمزد وی می افزاید. در مورد شرایط ارتقاء شغل نیز باید گفت که هر گونه قابلیت و تلاش مفیدی که کارگردان از خود نشان دهد، عاملی خواهد بود برای ارتقای این شخص در شغلش.

 

 

روابط انسانی حاکم بر محیط کار

بدلیل اینکه این شغل با همکاری گروهی از افراد انسانی صورت می پذیرد، کارگردان بایستی دارای تحمل کافی در برخورد با افراد باشد و سعی در ایجاد یک رابطه دوستانه توام با قاطعیت داشته باشد.

 

 

آینده نگری درباره شغل با توجه شرایط اجتماعی

این شغل به دلیل نیازهای روزافزون جوامع، رو به گسترش و تکامل می باشد و نه تنها احتمال زوال آن نیست، بلکه هر روز بیشتر از پیش سعی بر استفاده از ابزار پیشرفته تر برای فیلمسازی می باشد.

 

 

محل کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل

وزارت ارشاد اسلامی ، بنیاد سینمائی فارابی ، موسسه امور سینمایی بنیاد مستضعفان، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ، مرکز آموزش اسلامی فیلمسازی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی.


 
comment نظرات ()